W dobie nowoczesnych technologii może wydawać się, że klasyczne gry planszowe już na zawsze pozostaną nieużywane na półkach. Nic bardziej mylnego! To wciąż doskonała zabawa dla osób w różnym wieku — również dla nastolatków. Współczesny rynek gier planszowych dla młodzieży jest tak bogaty, że z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie. Po zebraniu intrygującej kolekcji gier można zorganizować wspólnie ze znajomymi wieczór rozgrywek. Jak jednak wybrać najlepsze gry planszowe?

MiejsceNazwa produktuSugerowana cenaOpcja zakupu
1.Gra planszowa EverdellOkoło 180 złSprawdź tutaj
2.Gra planszowa Diuna: ImperiumOkoło 170 złSprawdź tutaj
3.Gra planszowa Portal Games Blood RageOkoło 250 złSprawdź tutaj
4.Gra planszowa Everdell: Więcej! Więcej!Około 21 złSprawdź tutaj
5.Gra planszowa Bard Gra Bliżej i DalejOkoło 180 złSprawdź tutaj
6.Gra planszowa AlchemicyOkoło 110 złSprawdź tutaj
7.Gra planszowa CykladyOkoło 155 złSprawdź tutaj
8.Gra planszowa Egmont ConcordiaOkoło 160 złSprawdź tutaj
9.Gra planszowa Pandemic Legacy (Pandemia) Sezon 1 Edycja NiebieskaOkoło 220 złSprawdź tutaj
10.Gra planszowa Pięć Klanów Rzemieślnicy NaqaliOkoło 73 złSprawdź tutaj

Ranking — gry planszowe dla nastolatków

W sklepach stacjonarnych, jak i internetowych można znaleźć wiele gier planszowych dla nastolatków. Mimo to w rankingach na najwyższych pozycjach wciąż plasują się te same klasyki, czyli:

  • Jenga — to klasyczna gra zręcznościowa, która polega na umiejętnym wyciąganiu kolejnych drewnianych klocków z wieży. Jenga zapewnia wiele śmiechu, szczególnie gdy już jeden z graczy przewróci niestabilną konstrukcję.
  • Monopoly — to jedna z najpopularniejszych gier biznesowych. Uczy przedsiębiorczości i zdrowej rywalizacji, a zarazem stanowi fantastyczne zajęcie na długie godziny.
  • Dixit — ta gra planszowa rozwija z kolei kreatywność i pozwala graczom lepiej poznać siebie nawzajem. Jej znakiem rozpoznawczym są przepięknie ilustrowane karty, które stają się pretekstem do rozmowy na różne tematy.

Ciekawe gry planszowe dla młodzieży

Jedną z ciekawszych kategorii gier dla młodzieży są wszelkiego rodzaju gry towarzyskie. To doskonała propozycja na spotkanie w większej grupie osób. Tego typu gry pozwalają się lepiej poznać, dowiedzieć o sobie czegoś więcej i nauczyć się współpracować.

Stanowią również świetny pretekst do rozmowy o relacjach między graczami, wyznawanych przez nich wartościach i planach na przyszłość. Dzięki temu można umocnić przyjaźń w grupie, a także znaleźć więcej wspólnych tematów do dyskusji. Oprócz tego gry towarzyskie dla młodzieży to wspaniała okazja do wspólnej zabawy.

Dobra rozgrywka może rozkręcić każde spotkanie towarzyskie, o czym zdecydowanie warto pamiętać np. podczas organizacji własnego wieczoru gier.

Czym sugerować się, wybierając grę dla nastolatków?

Gry planszowe dla nastolatków są dostępne na rynku w ogromnej liczbie. Tak duży wybór może być przytłaczający i zdecydowanie utrudnić znalezienie prawdziwej perełki. Jak temu zaradzić? Podczas wybierania gry najlepiej wziąć pod uwagę kilka podstawowych kwestii.

  • Liczba graczy — nie każdy nastolatek lubi spotkania w grupie kilku czy kilkunastu osób, niektórzy preferują kameralne grono. Z tego względu rozbudowane gry towarzyskie nie zawsze będą dobrym rozwiązaniem. Warto o tym pamiętać i wybrać grę dla młodzieży dla odpowiedniej liczby graczy.
  • Typ gry — przed zakupem gry planszowej należy ustalić preferencje obdarowywanej osoby. Dla niektórych najlepsze będą gry towarzyskie, dla innych zręcznościowe, a dla jeszcze innych strategiczne lub logiczne. Najlepiej dyskretnie podpytać nastolatka, jaki typ rozgrywek preferuje.
  • Ocena graczy — nikt tak dobrze nie oceni gry, jak jej użytkownicy. Z tego względu przed zakupem gry planszowej dla nastolatków warto sprawdzić opinie graczy na różnych stronach i forach internetowych.